Toplu Kıdem İhbar İşlemleri

Şu tarihte değiştirildi Thu, 02 Feb 2023 şunda: 09:56 AM

Luca Muhasebe Yazlımı Personel İşlemleri alanında toplu olarak istenilen personeller için tek seferde Kıdem ve İhbar tazminatı hesaplamalarınızı yapabileceğiniz, bu hesaplama sonuçlarının dökümlerine ulaşabileceğiniz Toplu Kıdem/İhbar İşlemleri kullanımınıza sunulmuştur.


 

Bu güncelleme ile İşyeri ve bölümler bazında belirleyeceğiniz kriterler doğrultusunda personellerin listelenmesini sağlayarak gelecek olan ekran üzerinden işlem yapılabilmektedir.


 

Bu güncelleme ile İşyeri ve bölümler bazında belirleyeceğiniz kriterler doğrultusunda personellerin listelenmesini sağlayarak gelecek olan ekran üzerinden işlem yapılabilmektedir.
İlgili ekran üzerine geldiğimizde Filtre menüsü karşımıza gelecektir. Buradan ilgili kriterler belirlenerek listeleme işlemi sağlanmaktadır.
 

Karşınıza gelen Filtre alanından İşyeri, Bölüm, Ay bilgisi , Ayrılan Personellerin seçimi, Kanun numarası, Sigorta Kodu ve SSK Grup seçimleri ile listeleme işlemi yapılabilmektedir.

Belirtilen seçimler sonrası Tamam butonuna basılarak personellerin listelenme işlemi sağlanmaktadır.Personellerin listelenmesi ile gelen ekran üzerinde alt tarafta gösterilen başlıklara göre bilgiler karşınıza gelecektir.

İşlem tablosuna ait başlıkların yanı sıra ekranın alt tarafında Filtre, Toplu Değer Ata, Çıkışları Kaydet, Excel, Sistemden Al, Hesapla ve Kaydet butonları da yer almaktadır
Listelenen personellerde eğer kart içerisinde Çıkış Tarihi girilmiş ise tablodaki alana ilgili bilgiyi yansıtacaktır. Eğer ilgili ekran üzerinden tek seferde birden fazla personele Çıkış işlemi yapılmak istenir ise personel seçimi yapıldıktan sonra alt tarafta yer alan Toplu Değer Ata işlemi ile çıkış bilgileri yazılarak bilgi aktarımı sağlanabilmektedir. 

Toplu Değer Ata alanı üzerinde Çıkış Tarihi , SGK Çıkış Nedeni ve İŞKUR Çıkış Nedeni seçilerek Aktar butonu ile seçilen personellere aktarılması sağlanmaktadır. Tam tersi bir durumda ise yine seçilen personeller için Temizle butonu ile de aktarılan verilerin silinmesi sağlanmaktadır.Aktarılan bilgiler Çıkışları Kaydet işlemi ile ;

personel kart bilgisi içerisine de yansıtılması sağlanmış olacaktır. 
Personellerin çıkış bilgisinin belirtilmesi sonrasında Sistemden Al Butonu ile personellerin kıdem / ihbar bilgilerinin oluşması sağlanmaktadır.

Bu işlem esnasında personellerin İşe Giriş tarihleri personel kart bilgisinden yansımaktadır. Fakat burada personellerin daha önce başka işyerlerinde / şirketlerde çalışması durumunda ya da farklı bir tarih belirtilerek hesaplatma yapılmak istenilmesi durumunda giriş tarihi için müdahalede bulunulabilmektedir.Bu tarz bir durumda Giriş Tarihi sütununa tıklayarak önceki işyerlerinde /şirketlerde yer alan işe giriş tarih bilgisi sistem tarafından listelenmektedir. Bu bilgilerden biri tercih edilerek ya da bunların haricin- de bir tarih ile işleme devam edilecek ise Diğer seçimi yapılarak tarih bilgisini manuel belirtip Hesapla butonu ile hesaplama işlemi yapılabilmektedir.


                                         *Diğer seçimi tercih edilmesi durumunda açılan Giriş Tarihi penceresi.Hesapla butonuna basıldığında Kıdem ya da İhbar Tazminatından birini veya her ikisini tercih edecek şekilde seçim imkanı sunmaktadır. Bu seçim sonrasında Tamam butonu basılarak işlem devamlılığı sağlanmaktadır.


İşlem yapılan personellerin bilgileri İşlem Takip

ekranında gösterilmektedir.

Hesaplanan değerlere ekranı sağ tarafta doğru kaydırarak ulaşabilirsiniz. Gerekli incelemeler sonrasında Kaydet

işlemi ile bordro içerisine hesaplamaların yansıtılması sağlanmaktadır.

** Not: Kıdem / ihbar hesaplamalarının bordroya yansıtılabilmesi için Çıkış bilgilerinin verilmesi sonrasında Bordro İşlemlerinden çıkış bilgisinin verildiği ayda personel bordrosunun hesaplanmış olması gerekmektedir.
Yapılan işlemler için daha sonra bu işlemin ne zaman yapıldığına dair bilgi talep edilmesi durumuna karşın; Kıdem ve İhbar Son Hesaplama Tarihi bilgisi tablo üzerinde gösterilmektedir.Tüm bu süreç boyunca ekran üzerinde yer alan hesaplama ve bilgilere ilişkin döküm talebine karşılık olarak

sayfanın alt tarafında yer alan Excel butonu ile işlem yapılmaktadır.Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız