04.15.01.01 Muhtasar Kartı Girişi

Şu tarihte değiştirildi Mon, 19 Apr 2021 şunda: 12:46 PM

Muhtasar beyanname hazırlanabilmesi için ilk önce tüm kartlar için ilgili kodlar tanımlanır.

Kart içindeki bilgiler girildikten sonra kaydedilir.

Vergi No, Adı, Soyadı, Adresi, T.C. Kimlik No alanları beyannamenin arka yüzünde gösterilecek olan alanlardır.

Adres No: 041 ve 042 kira kartlarında NÜFUS İDARESİ sayfasından alınması zorunlu olan adres numarasının yazıldığı alandır. (https://adres.nvi.gov.tr/Pages/Bildirim/Dogrulama/YerlesimYeriDogrulama)

Girilecek olan Brüt Tutara göre alt kısımdaki Brüt Tutar, Net Tutar ve Stopaj Tutarı belli olacaktır.

 

Açıklama: Kira benzeri kartlar oluşturulurken karta ilişkin açıklama ayrıntılı olarak girilebilir (işyerinin merkez ve şube kira kartları vb)

Belge Türü: Müstahsil Makbuzu, Gider Pusulası, Serbest Meslek Makbuzu, Fatura, Diğer gibi Belge Türlerinin Muhtasar Beyanname Ödeme Bildirim formuna otomatik yansıtılabilmesi için seçim yapılan alandır.

Stopaj oranı hanesine kart girişinde manuel giriş yapılmamakta, muhtasar beyanname Kart Listesinde sistemden otomatik olarak alınmakta ve manuel olarak değiştirilebilmektedir.

041- 022 no'lu kartların dışındaki kartlarda bilgilerin arka yüzde görünmesi "Beyannamenin Arka Yüzünde Göster" kutusunun işaretli olması gerekmektedir.

KDV Hesabı ve Brüt Tutar hesabı eğer Hesap Planlı İşlemler uygulanıyorsa doldurulacaktır.

Belge Türü - Mal Hizmet Kartı Tanımlama: Muhtasar beyanname, personel kartında açılmış olan tüm işyerlerini kapsayabileceği gibi tek tek işyerleri bazında da düzenlenebilir.


Tüm işyerlerini kapsayacak şekilde muhtasar beyanname düzenlenecekse İşyeri "Hepsi" olarak kalır. Farklı işyerleri seçilecekse her bir işyeri için kutudan seçim yapılmalıdır ve bilgiler ayrı ayrı kaydedilmelidir.

Muhtasar beyannameden oluşacak fişlerin Kategorileri ve Belge Türleri bu alandaki seçime göre belirlenmektedir.

Oluşan fişte Kategori ve Belge Türünü eğer değiştirilmezse oluşturulacak fişlerde Belge Türü Alış olarak yer alır. Söz konusu değişiklik doğrudan fişin içinde yapılamamaktadır.

Kira için başlangıç ve bitiş tarihleri bilgisi bu alanda girebilirsiniz.

Yeni kart açmak için yeniden Kart Girişi butonuna basılması gerekmektedir.

Serbest Muhasebeci / Serbest Muhasebeci Mali Müşavir kendi defterinde Fiş İşlemleri modülünde toplu olarak mükelleflere kesilen fişler için Muhtasar Beyannamede 022 'li koda kart oluşturmaya gerek yoktur. Doğrudan doğruya Muhtasar Beyanname Kayıt Listesine bu kayıt aktarılmaktadır.

Bu şekilde muhtasar beyanname kodları ile ilgili kartlar tanımlanmış olur ve bu kartlar Muhtasar Beyanname Kart Listesinde yer alır.

 

011 – 012 NO’LU KOD SEÇİMİ

Karşınıza gelen yeni ekranda Tarih kutusundan ay seçimini yapınız ve Sistemden Al butonuna basınız. Hesaplanan ayın rakamları, ilgili hanelere gelecektir.

Personel sayısı, brüt tutarı hesabı, gelir vergisi kesintisi tutarı hesabı, damga vergisi hesabı, özel gider indirimi hesabı, SSK Terkin Azami Tutar, Terkin Sonrası SSK İşveren Primi hanelerine rakamlar program tarafından yerleştirilecektir.

İşyeri kutusunda herhangi bir işyeri seçilmezse Personel modülünde kayıtlı olan tüm işyerlerinizdeki ücretli bilgileri toplanarak muhtasara konu edilecektir.

İşyerlerine göre ayrı ayrı muhtasar beyanname düzenlenecekse bu kutu açılıp işyerleri seçilir ve ayrı ayrı bilgileri kaydedilir.

Kaydet butonuna basınız.

Kart Listesinde Fiş Kes butonuna basarak gider fişlerini oluşturabilirsiniz.

Yeni ayın kartını oluşturmak için ve aynı ayda Farklı işyerinde personel kayıtlarını sistemden çağırmak için yeniden Kart Girişi butonuna basmanız gerekmektedir.

Hesap planı oluşturmak isterseniz sağ taraftaki hanelere alt hesapları girebilirsiniz.

 

Personel kartlarında kanun numaralarından doğan indirimler söz konusu ise Muhtasar Beyannameden oluşturulacak personel entegrasyon fişlerinde; SSK İşveren Teşviki rakamı oluşurken Maliyetten mi indirileceği yoksa Gelir kaydı mı oluşturulacağı SSK Terkin Azami Tutar kısmındaki kutudan seçilir.

Söz konusu değişiklik doğrudan fişin içinde yapılamamaktadır.

Muhtasar beyannameden oluşturulacak tüm fişlerde Mal Hizmet Kartı tanımlanmak isteniyorsa fiş oluşturmadan önce, muhtasar kartının içindeki Mal Hizmet Kodu alanında seçim yapılmalıdır. Bunun için klavyede ALT +3 butonlarına basıp açılan listede Yenile butonuna bastıktan sonra gelen kayıt seçilebilir.

 

KIDEM İHBAR TAZMİNATLARI İLE HUZUR HAKLARININ MUHTASARA YANSITILMASI
Çıkış işlemi yapılan personel için Kıdem İhbar hesaplaması için ilgili personel kartında Diğer alanına geliyoruz.Yapılan hesaplamadan sonra ilgili tutarları son bordroya yansıtmak için;

Kıdem Tazminatını Son Bordroya Yansıt

İhbar Tazminatını Son Bordroya Yansıt

Kutularını işaretleyip Tamam diyoruz.

 

 

 

Muhtasar Beyanname Kart Girişinde Kıdem Tazminatı için 013 İhbar Tazminatı için 015 kartı seçin. Çıkış yapılan ay bilgisini de seçtikten sonra Sistemden Al butonuna basın. Kaydet butonuna tıklayınız.

 

Personel ek kazanç olarak Huzur Hakkı alıyorsa veya personel kaydı olarak kaydedilirken Yönetim Kurulu üyesi gibi Huzur Hakkına ilişkin SSK ve İşsizlik kesilmiyorsa her iki türlü de muhtasar beyannameye 014 kodu dahilinde aktarılacaktır.

Personel Kartı girerken Yönetim Kurulu üyesi gibi Huzur Hakkına ilişkin SSK ve İşsizlik kutularından işaret kaldırılır ve alt kısımda Diğer Bilgiler butonuna basılarak açılan pencerede Huzur Hakkı Ödemeli kutusu işaretlenir.
Muhtasar Beyanname kart girişinde 014 numaralı kart seçilir. İlgili ayda sistemden alınır. Huzur hakkına tabi olan veya ek kazanç olarak huzur hakkı ödemesi alan personel bilgileri tutarları ile gelecektir.


 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız