E-TUĞRA İle E-Defter Başvuru İşlemi

Şu tarihte değiştirildi Mon, 19 Feb 2024 şunda: 09:50 AM

   E-Defter başvuru işlemini gerçekleştirebilmek için bilgisayarınızda işletim sistemine uygun Javaların ve Mali Mühür , e-İmza sürücülerinin kurulu ve sorunsuz çalışması gerekmektedir. Uygulamalar  kurulu değil ise TÜRMOB ASİSTAN uygulaması aracılığı ile nasıl  kurulacağına dair anlatıma buradan ulaşabilirsiniz.  


                         TÜRMOB ASİSTAN Uygulamanız yok ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.


Uygulama kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra TÜRMOB ASİSTAN uygulamasını masaüstündeki kısa çalıştırın. Ardından "GİB İmzalama Aracı İle Başvuru Gerçekleştir butonuna tıklayınız." 

Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için bilgisayarınızda Chrome tarayıcısının yüklü olması gerekmektedir. 


 Açılan ekranda  E-Defter Portal Başvuru seçeneğine tıklayınız. . Ekranda java ile ilgili altta yer alan uyarı çıkması durumunda 'Later' seçeneğine tıklayınız.Ekranda Java ile ilgili çalıştırma seçeneği gelecektir. Bu seçenekte yer alan 'RUN' butonuna basıyoruz.Bu işlemlerin ardından  Başvuru ekranı açılana kadar bekleyiniz. Ekranda herhangi bir alana müdahale etmeyiniz.  Uygulama Başvuru ekranına kadar otomatik gelecektir. 


Başvuru ekranı geldiğinde  gerekli bilgileri doldurup başvur butonuna basınız.  Yıldızlı olan alanların eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. (*)

Başvur ekranına tıkladığınızda sistem arka plana imzalama ekranını açmaktadır.  İmzalama ekranını görebilmek için açık olan pencereleri  üst tarafta bulunan durum çubuğuna küçültme seçeneği ile durum çubuğuna küçültün.Açılan Ekranda  Tanımla Butonuna basınız.  


Ardından açılan pencerede Kütüphane Dosyası alanının yanında 'Seç..' butonuna tıklayınız.Seç dedikten sonra C sürücüsü içerisinde yer alan Syswow64 klasörüne gidiniz. İlgili klasör içerisinde yer alan Akisp11.dll Dosyasını seçiniz ve Open  butonuna basınız.Seçim işlemini gerçekleştirdikten sonra Kart tanımlama ekranına tekrar dönecektir. Kart Adı yazan alana Türkçe karakter olarak kart ismi yazıp ekle  butonuna tıklayınız.Ekleme işleminin ardından Tanimli Kartlar yazan alandan tanımladığınız  kartı seçin. Seçim işleminin ardından şifrenizi girip imzala butonu aracılığı açılan dosyayı imzalamanız yeterli olacaktır. Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız