01.03.01 Toplu stok işlemleri

Şu tarihte değiştirildi Mon, 05 Apr 2021 şunda: 09:30 AM

Stoklu muhasebe giriş işlemini bu ekrandan topluca fiş oluşturma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ekranın üst tarafında açmış olduğunuz stok listesi ekranınıza yerleşir

Alt kısımda sayfa numarasının hemen altında yer alan “+” butonuna basarak fiş kaydı için boş satır açabilirsiniz.

 

http://auyg.luca.com.tr/Luca/yardim/helpImages/g_tops%20(3).gif

 

 

 

Ekranın en sağında açılan satırlar, fatura veya faturalara ilişkin kayıtların listelendiği yerdir. Aynı evrak tarihi aynı evrak numarasındaki kayıtlar toplanır, farklı evrak numarası veya tarihindeki kayıtlar için yeni satır açılacaktır.

 

 

http://auyg.luca.com.tr/Luca/yardim/helpImages/g_tops%20(5).gif

 

Yan tarafta yer alan fatura bilgilerinde hangisi seçilirse solda ilgili satır seçili duruma gelecektir. İşlem tipi kutusunda Alış-Satış –Alış İade-Satış iade gibi işlem tiplerini seçin. Fiş için Evrak Tarihi, Evrak numarası alanlarını girebilirsiniz.

Stok kodu alanında kod girilmişken çift tıklarsanız kısa yoldan stok kartının içine girebilir ve kartta her türlü güncellemeyi yapabilirsiniz. Kod girilmemişken boş stok kodu alanına çift tıklanırsa veya Alt +Y stok kartı ekranı karşınıza gelecek ve yeni stok kartı açabileceksiniz.

Yeni stok kartı tanımladıktan sonra Kaydet (Alt+K) Kaydet ve seç (Alt+S) butonuna basarsanız yeniden toplu stok girişi ekranına geçebilirsiniz. Toplu stokta yeni stok kartı tanımlama ekranında üst tarafta yer alan combo box’a göre diğer bilgileri de doldurabilirsiniz (Hesap kodları, birim, KDV oranları)

Cari Hesap kodu alanına gireceğiniz firma alt hesabı, fiş oluşturulduğunda matrah hesapların karşısında ba bs kutusu otomatik işaretleyecektir.

Alt+3 tuşlarına basarak hesap planını açabilirsiniz.

Satırda enter veya tab tuşlarıyla ilerleyebilirsiniz. Satırın sonunda Enter tuşuna basınca kendiliğinden boş satır açılacaktır. Satır eklemek için klavyede Alt+E tuşlarına ve satır silmek için Alt+S tuşlarına da basabilirsiniz.

Klavyede Alt +F tuşlarına basarsanız ikinci bir satır açılır ve bir üst satırdaki aynı Evrak Tarihi, aynı Evrak numarası ve aynı cari hesap kodu otomatik olarak yazılır. Kaydet butonuna basarsanız fiş oluşturulmadan ekran kaydedilecektir. Daha sonra bu menüye gelerek kaydedilen bilgileri görebilirsiniz.

Toplu stok giriş ekranında üst tarafta yer alan stok listesinde çeşitli parametrelere göre listeleme işlemi yapabilirsiniz. İlgili başlık alanı tıkladığında başlık ilgili parametre alanı tıklandığında başlıkla ilgili parametre alanı açılır.

 

 

http://auyg.luca.com.tr/Luca/yardim/helpImages/g_tops%20(4).gif

 

 

Matrah birleştir, KDV birleştir, İskonto birleştir, Genel toplam birleştir gibi seçenekler vardır. Bu kutuları işaretlerseniz fiş oluştururken aynı cari hesap kodu seçilen aynı evrak tarihi, aynı evrak numarası içeren satırlardaki aynın alt hesaplar tek bir alt hesapta birleşecektir. Aynı cari hesap seçilmemiş veya aynı evrak numarasında olmayan satırlardaki aynı kodları ise birleştirilmeyecektir.

Fiş kes butonuna basılırsa sistemde ilgili stoklara ilişkin fiş kaydı oluşturulur.

 

 

  

 

 


 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız