04.08.01 Mal Hizmet Kartı Girişi

Şu tarihte değiştirildi Mon, 19 Apr 2021 şunda: 11:54 AM

 

Mal/Hizmet kartı girişi yapmak ve Mal Hizmet kartlarında Hesap Kodu oluşturmak zorunlu değildir. 

Fiş girişlerinde Stok takibi yapmak veya giderleri sınıflandırmak için mal hizmet kartları açılmalı ve fişlerde mutlaka Mal/Hizmet Kodu alanında ilgili kartlar tanımlanmalıdır.

 

 

Ayrıntılı gelir, gider, cari hesap takibi gibi ayrıntılı takip yapmak ve belirli tarih aralığında mizan, muavin vb. raporları alabilmek için Hesap Planı oluşturabilirsiniz. Ancak Hesap Planı Kullanmak zorunlu değildir. 

Mal Hizmet kartının içinde Hesap Planı Listesini açmak için Alt+3 birlikte basılmalıdır. Mal Hizmet kartının içinde Hesap Planında olmayan alt hesapları Hesap Kodu ve Hesap adını yazarak ekleyebilirsiniz. 

Gelir Gider fişlerinde kullanılan Mal Hizmet kartlarında oluşan bakiyeleri Hesap kodlarına yansıtabilmek için Hesap Planı Listesinde sistemden al kutucuğuna basarak bakiyelerin Hesap Kodlarına yansımasını sağlayabilirsiniz. 

Hesap Planında bakiyelerin güncel olarak görünmesi isteniyorsa fiş giriş işlemi bittikten sonra Hesap Planı Listesinde Sistemden Al kutucuğuna basılmalıdır. 

Mal Hizmet Kartlarının KDV hesaplarını toplu olarak güncellemek için Hesap Planı İşlemleri KDV hesap Tanımlama ekranı kullanılabilir. KDV Hesapları ilgili alana yazıldıktan sonra Mal/Hizmet kartlarındaki KDV hesaplarını güncelle kutucuğuna basmak yeterli olacaktır. 

 

 

Mal Hizmet kartında sadece Hesap Planında kullanılacaktır kutucuğu işaretliyse bu mal /hizmet kartı ile girdiğiniz fişlerin bakiyeleri yalnızca hesap planına, muavin defter ve mizana yansıtılacak fakat Hesap Özeti, KDV gibi raporlara yansımayacaktır.

 

 

Birimi; bu alana gelen birimler Mal/Hizmet birim tanımlamaları alanından yapılmaktadır.

Kar Haddi bölümüne girdiğiniz oran ile Mal/Hizmet kartıyla ilgili satış üzerinden kâr marjını belirleyebilirsiniz.

Hesaplama Tartılı ortalama Maliyet yöntemine göre yapılır. Envanterde Tartılı ortalamaya göre alındığında buraya yazmış olduğunuz kar haddinden hesaplayacaktır.

Mal Hizmet Tipi alanında eğer söz konusu kart emtia ile ilgiliyse emtia stoku seçeneği işaretlenir. Kart emtia ile ilgili değil de gider veya gelir çeşitleriyle ilgiliyse diğer stok seçeneği işaretlenir.

 

 

Gider veya gelir fişinde hem emtia hem gider/gelir çeşitleri ile ilgili bilgi girilecekse, fişin belge türü alanında, mal hizmet kartının kayıt tipine göre (mal hizmet tipi) gider/gelir veya diğer gider/diğer gelir seçeneği işaretlenerek mal hizmet kodu alanına ilgili mal hizmet kartı tanımlanır.  

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız