01.01.04 Hesap Planı XML / CSV Excel Aktar

Şu tarihte değiştirildi Sun, 04 Apr 2021 şunda: 12:07 PM

Diğer programlardan Hesap Planı veya Mizan çıktıları vasıtasıyla Luca'da açtığınız firmalara Hesap Planlarını otomatik olarak aktarabilirsiniz.

Aktarımı yapabilmek için ilk olarak Excel dosyasının şablonunu indirmek üzere Kişisel- Yardımcı Programlar menüsünde Hesap Planı Excel Aktarma başlığı altında "Hesap Planı Aktarımı İçin Excel Programını Buradan İndirebilirsiniz" linkine basın. Pencerede Kaydet butonuna basarak Excel şablon dosyasını bilgisayarınıza kaydedin.

 

Diğer programdan aldığınız Hesap Planı, Mizan veya Kapanış Fişinin Excel dosyasındaki hücrelerini kopyalayarak bu şablona yapıştırın. Yapıştırma yaparken hücreler için Özel Yapıştırma yapmanıza gerek yoktur.

 

Şablonda XML Oluştur butonuna basın. Eğer hesap planında bir üst hesabın olmamasından kaynaklanan hatalar varsa sizi Hesap Planında Hata Görülmüştür Lütfen Önce Hataları Düzeltin uyarı yazısında Tamam butonuna basın. Kırmızı renkte olan hesapları kontrol ediniz. Alt hesap olarak görünen bu hesapların bir üst hesabını ana hesap veya ara hesap olarak araya yeni hücre ekleyip yazmanız gerekmektedir.

Hata mesajını ayrıca Hata sütununda yazılı olarak da vermektedir.

http://auyg.luca.com.tr/Luca/yardim/helpImages/hesapPlaniExcel1.gif

 

Hataları düzelttikten sonra yeniden XML Oluştur butonuna basın. Klasör adı girin. Bilgisayarınızda C diskinde bir ilgili klasörü oluşturacaktır. Daha sonra dosyanızın adını yazıp OK tuşuna basın. C diskine baktığınızda ilgili klasörde XML dosyasını oluşturacaktır.

Muhasebe- Hesap Planı- Hesap Planı XML Aktar menüsüne gelin. Gözat butonu ile C diskine kaydettiğiniz dosyayı bulun. Aç butonuna basın veya çift tıklayın, Kaydet butonuna basın. Firmanızın hesap planı otomatik olarak oluşturulacaktır.

 

 

Hesap planında bulunan Carilerin Adres, TC Numarası veya Vergi Numarası gibi bilgilerin aktarılması için aşağıda resimde yer alan CSV butonuna basmanız gerekmektedir.

Gelen şablonda yer alan aktarım dosyasına carilerinizin bilgilerini tanımlarsanız toplu olarak carileri aktarabilirsiniz.

http://auyg.luca.com.tr/Luca/yardim/helpImages/hesapPlaniExcel4.gif

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız