01.12.04 KDV 4

Şu tarihte değiştirildi Sun, 04 Apr 2021 şunda: 06:35 PM

1.12.4 KDV 4;

 

Muhasebe> Beyannameler> KDV 4 menüsünden beyannamenizi hazırlayabilirsiniz.

 

İlk olarak yapılması gereken işlem HASILAT BİLDİRİMİ ve VERGİ BİLDİRİMİ başlıkları altında hesap kodu tanımlamasıdır.

Hesap kodu satırında KDV oranı olarak 8, 18 ve İstisna seçenekleri bulunmaktadır. İlk satırı tanımladıktan sonra tanımlamayı artırmak veya eksiltmek için   butonlarını kullanabilirsiniz.

Beyannamede iki satır olması yeterlidir. Bir satırda hesap kodu tanımlama alanında birden fazla hesap kodu tanımı yapılacaksa hesap kodunu yazdıktan sonra + (artı) butonuna basarak birden fazla hesap ekleyebilirsiniz.

Tanımlamalar yapıldıktan sonra   butonuna basılmalıdır. Beyannamedeki tanımlı satırlara ilgili tutarlar otomatik getirilecektir.

Beyanname ekranında sol altta bulunan  butonuna basarak dilediğiniz herhangi farklı bir firmanın KDV 4 beyanname düzenleme ekranına hızlı geçiş yapabilirsiniz.

Beyanname ekranındaki  butonu hazırlamış olduğunuz KDV 4 beyannamesini kaydedip e-Beyanname sistemine otomatik olarak gönderir.

 


Gönderim için açılan pencerede; 

  • Beyannameyi GIB’e göndermek için buraya tıklayınız. Linkine tıklayarak otomatik gönderimi başlatabilirsiniz. Beyannameniz e-Beyanname sistemine gönderildikten sonra Onay Bekliyor halinde karşınıza getirilecektir.

 

 

 

 

 Butonu; beyannameyi XML formatta bilgisayarınıza indirecektir. Bu formattaki dosyayı Beyanname Düzenleme Programı’nda (BDP) açıp burada görüntüleyebilir, üstünde değişiklik yapabilir ve paketleyip e-Beyanname sistemine manuel yükleyebilirsiniz.

 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız