01.06.07 Geçici Vergi, Gelir Tablosu ve Yansıtma İşlemleri

Şu tarihte değiştirildi Mon, 05 Apr 2021 şunda: 09:55 AM

1.6.7 Geçici Vergi, Gelir Tablosu ve Yansıtma İşlemleri;

 

Maliyet ve Gelir Yansıtma hesaplarının tümünün tek bir ekranda görülebildiği, yansıtma fişlerinin dönemler itibariyle oluşturulabildiği ve Gelir Tablosunun bilgi amaçlı olarak sağ ekranda görülebildiği bir ekrandır.

 

Ekranın sol üst köşesinde, yansıtma fişlerinin düzenleneceği dönem yer almaktadır. İstenilen dönem bilgisi girilerek ekranın alt kısmında yer alan Yansıtma Sistemden Al butonuna basılır.

 

 

 

Yansıtma Sistemden Al butonuna basıldığında Hesap planında bakiyesi olan maliyet yansıtma hesaplarının bakiyeleri gelecektir.

Ekranın özelliği, Sağ tarafta yer alan Gelir Tablosu alanına yansıtma bakiyelerinin fiş oluşturmadan bilgi amaçlı yansıtılmasıdır.   

 

Ekranın sağ alt tarafında Gelir Tablosunu Göster butonuna basıldığında yansıtma fişlerini oluşturmadan önce gelir tablosunda yer alacak tüm maliyet ve gelir hesaplarının bakiyelerinden oluşan bilgi amaçlı gelir tablosu rakamları görüntülenebilecektir.

 

Gelir Tablosu raporunu, Rapor Al butonuna basarak PDF dökümü olarak alınabilmektedir. Ancak ekrana gelecek olan rakamların Geçici Vergi Beyannamesindeki dönem kar veya zararı rakamına otomatik yansıyabilmesi için bakiyelerin yansıtma fişlerine kaydedilmesi gereklidir.

  

Yansıtma Fiş Kes butonuna basılınca fişin oluşturulacağı pencere açılmaktadır. Ekrana açılan pencerede, fiş açıklamalarını değiştirebilir ve Fiş Kes butonuna basılarak ilgili dönem için maliyet yansıtma fişleri, sistemde fiş listesinde otomatik olarak kaydedilmiş olacaktır.

 

Alt tarafta yer alan Yansıtma Fişlerini Göster butonuyla kaydedilmiş yansıtma fişlerin listesi görüntülenebilir. Yansıtma Fiş Kes butonuna basıldığında Gelir Yansıtmalarının fişi kesildiğinde tüm yansıtma grubu hesaplarının bakiyeleri sıfırlanacaktır.

Muhasebe – Beyannameler – Geçici Vergi Beyannamesi ekranında Sistemden Al butonuna basıldığında ilgili dönem KAR veya ZARAR rakamının otomatik olarak beyannameye yansıdığı görülebilir.

 

Kar Marjlı Satış Envanter Kaydı

Belirli bir kar marjı üzerinden Satış Envanter takibi yapılmakta olan firmalar için ekranın üst kısmında yer alan satırda Alış ve Satış Hesap Kodu varsa İade Hesap Kodu ve KAR MARJI tanımlanarak alt tarafta yer alan Sistemden Al butonuyla tutarların yansıtılması sağlanmaktadır. Ekranın alt tarafında yer alan Hesapları Kaydet butonuyla yazılan kodlar kaydedilebilir.

Hesap planında yer alan ilgili hesapların bakiyeleri ve yazılan Kar Marjına uygun Kar ve Envanter Toplamı bakiyeleri belirlenir.

 

Yansıtma fişini oluşturmadan önce ekranın alt tarafında yer alan Yansıtma Sistemden Al butonuna basılmalıdır.

 

Bakiyeler yansıtıldıktan sonra ekranın sağ alt tarafında Gelir Tablosunu Göster butonuna basıldığında daha önceden oluşturulan Maliyet Yansıtma kayıtlarından oluşan bakiyelerle birlikte Gelir Tablosu yeni rakamlarla dönem net karı veya zararı rakamını oluşturacaktır.

 

Yansıtma Fişi Kes butonuna basıldığında Ticari Malın Maliyeti Envanter kaydı, fiş listesinde görüntülenebilecektir.

 


Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız