01.02.09 Excel Veri Aktarımı

Şu tarihte değiştirildi Mon, 05 Apr 2021 şunda: 09:30 AM

Excel formatında kayıtlı olan muhasebe fişlerinin sisteme aktarılarak muhasebeleşmesi bu ekrandan sağlanır.

Excel Veri Aktarımı ekranında Şablon indir yazısına tıkladığımızda, sisteme yüklenmesi gereken fiş aktarım şablonu bilgisayarımıza inecektir. Excel Veri Aktarımı dosyası Luca’ya yüklenirken aynı anda maksimum 50 adet fiş yüklenebilir.

Fiş No ve Fiş Tarihi alanlarına yazılan numara ve tarihe göre fişi ayrıştırmaktadır. Fiş Tarihi ve Numaraları aynı olan kayıtlar aynı fişe aktarmaktadır. Fiş tarihinde ya da numarasında farklılık olursa ayrı muhasebe fişine kayıt etmektedir. Muhasebe Fişinin aktarılması için zorunlu olarak Fiş No, Fiş Tarihi, Hesap Kodu, Borç ve Alacak bilgileri doldurulması gerekmektedir.

Dosya hazırlandıktan sonra Excel Veri Aktarım ekranından Dosya seçe tıklayıp kayıt edildiği dizinden dosya seçilir ve doğrulama kodu yazıldıktan sonra Yükle butonuna tıklayarak sisteme yüklenilir.

  

Fiş kesilecek kayda çift tıkladıktan sonra alt tarafta fişin detayı gözükmektedir. Satır silinmek istenirse aşağıdan sil butonuna tıklayarak ekrandan silinebilir. Fiş Kes butonuna tıklandığında açılan pencereye Fiş Açıklaması, Fiş Tipi (Mahsup, Açılış, Kapanış fişi) Fiş Kodu, Belge Türü yazılarak Fiş kes butonuna tıklanır. Mahsup Fişleri kesilirken 400 satır sınırı bulunmaktadır. Açılış ya da Kapanış Fişinde satır sınırlaması bulunmamaktadır.

Fiş kesildikten sonra fiş listesindeki yerini alacaktır.

Fiş Keserken fişin detayında ki hesap kodlarının aynısı sistemde açılmış olması gerekmektedir. Hesap Kodu sistemde yok ise fiş kesme esnasında “hesap kodu bulunamadı” uyarısı vermektedir. Hesap Koduna çift tıkladıktan sonra açılan pencerede hesap kodunun üzerinde F10 kısa yol tuşuyla hesap kodu açılabilir. Açılan pencerede Hesap Kodu, Evrak No, Evrak Tarihi, Miktar, Borç Alacak tutarlarında düzenleme yapılır ve kaydet butonuna tıklanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız