01.01.05 Hesap Planı Cari Tanımlama

Şu tarihte değiştirildi Sun, 04 Apr 2021 şunda: 06:18 PM

Hesap planı cari tanımlama ekranında kendinize göre tanımlayacağınız hesap kodlarına uygun olarak fiş içinde klavye kısa yol tuşlarını kullandığınızda pratik fiş girişleri yapabilirsiniz.

 

Ba ve Bs formlarını sistemden otomatik olarak getirmek için cari hesap tanımlama ekranında alış ve satış hesap kodlarının satırına çift tıklanır. İlgili KDV hesap kodunu, KDV oranını, TC kimlik numarası veya vergi numarasını, ülke bilgisini girin ve Kaydet butonuna basın. Cari firmalar için adres, il, vergi dairesi bilgilerini de girebilirsiniz. Fiş içerisinde hesap koduna cari tanımlamayı F10 ile yapabilirsiniz.

Örnek olarak eğer 153 veya 600 nolu alt hesaba cari tanımlama yaptıysanız Mahsup fişi içinde ilk satıra 153 veya 600 nolu alt hesaba veri girişi yapıldığında klavyede ALT ve W tuşlarına basınız. İlgili 191-391 no’lu alt hesap otomatik açılır ve KDV otomatik olarak hesaplanmış olur.

 

Hesap planı cari tanımlama yaparken 153-600 nolu hesabın karşısında KDV hesabı tanımlanır ama cari hesap tanımlanmaz. Cari hesap, ayrıca 320-120 nolu hesapların karşısına TC kimlik no veya vergi no tanımlanır ve kaydedilir.

 

Fiş içinde ALT + W tuşlarına bastığınızda 320-120 için farklı alt hesapları seçebilir ve Ba-Bs kutusunda bu cariyi işaretleyerek fişi kaydedebilirsiniz.

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız