DENETİM / ANALİZ Hesap Düzenleme İşlemleri

Şu tarihte değiştirildi Thu, 01 Jun 2023 şunda: 04:04 PM

Denetim/ Analiz modülü üzerinde devam eden çalışmalar neticesinde   Hesap Düzenleme İşlemleri kullanımınıza sunulmuştur.

 

Bu alan üzerinde ilgili hesaplarda Ters Bakiye Kapatma (Mizan), Bakiye Kapatma (Mizan) ve Ters Bakiye Düzeltme (Muavin) işlem yapılabilmektedir.

 


Ters Bakiye Kapatma (Mizan)              

 

Bu ekrana gelindiğinde karşınıza ilk Filtreleme ekranı gelecektir.

 


Başlangıç Tarih -Bitiş Tarih ve Başlangıç Hesap Kodu -Bitiş Hesap Kodu  belirtilerek listeleme işlemi yapılabilmektedir.


Eğer herhangi bir seçim belirtilmez ise Listele butonuna basıldığında

 01.01…./31.12… arası tüm hesapları süzerek genel bir listeleme işlemi sağlayacaktır.

Bakiye Şekline göre ters bakiye veren hesaplar bu ekranda listelenmiş olacaktır. 

İşleme başlamadan önce istenirse Bakiye Şekli Düzelt butonu ile  Hesap Planındaki Hesap Kodları için bakiye şeklini düzeltme işlemini sağlanabilmektedir.

Bakiye Şekli Düzelt işlemi ile kontrolü başlatmak istiyor musunuz sorusu gelecektir.

 

 


Tamam işlemi ile düzeltme işlemi başlatılır.


 

Bakiye şekli düzeltilen hesap kodlarının bilgisi ekranın sağ tarafında yer alacak olan İşlem Takip sayfası penceresinde yer alacaktır.

 

 

Kontrollerin sağlanmasının ardından listeleme işlemi yapıldığında ters bakiye veren hesaplar ekrana gelecektir.

 


Listelenen hareketler sonrasında Ters Bakiye için Hesap Kodu atayarak Fiş Kes işlemi sağlanacaktır.

Hesap Kodu atama işlemi için istenirse ilgili hesap kodlarının karşısında yer alan kısma manuel olarak hesap kodları belirtilebilmektedir.

 

Bu işlemi manuel yapmak yerine Toplu Hesap Kodu Atama işlemi de yapılabilmektedir.


Bunun için sayfanın alt tarafında yer alan Toplu Hesap Kodu Atama butonu tercih edilmelidir.

 


Gelen ekran üzerinde 2 seçim karşımıza gelmektedir.

Kapatılacak Alt Hesap Kodu; hangi hesap ile işlem yapılacak ise o hesap belirtilmelidir.


Kapatılacak Kebir Hesap Kodu; bu seçim hakkının tercih edilmesi durumunda ilgili hesap kodu kebir (ana hesap) bazında belirtilmelidir. Bunun doğrultusunda belirtilen hesap kodu eğer hesap planında açık değil ise işlem gören hesapların hesap kodu ve hesap adı baz alınarak yazılan kebir hesabı altında yeni bir hesap olarak açılması sağlanacaktır.


Kebir hesabı belirtilerek atama işlemi yapılmak istenilmesi durumunda Yeni Hesap Tanımlama penceresi karşınıza gelecektir. Tamam butonuna basılması ile işlem başlamış olacak ve İşlem Takip ekranında bilgisi  paylaşılacaktır.* Tüm hesap kodu atama işlemlerinde öncelikle işlem görecek olan satırlar için seçim yapılması gerekmektedir.

 

 

 

Tercih edilen hesap kodları için yeni hesap tanımlama işleminin sağlanmış oluşu bu   ekran üzerinden takip edilebilmektedir.

 


Hesap kodu atama işlemleri sonrasında fiş kesmek için sayfanın alt tarafında yer alan Fiş Kes butonu kullanılmalıdır.

 

Fiş Kes işlemi açılan Fiş Bilgileri Giriş penceresinde fiş tarihi filtreleme    ekranında belirtilmiş olan bitiş tarihi otomatik olarak gelmektedir. İstenilir ise farklı bir tarih için müdahalede bulunulabilir. 

Tarih sonrası   tercihe bağlı açıklama da yazılarak Fiş Kes işlemi sağlatılabilir.


 


İşlem Takip ekranı üzerinden  oluşan fiş numarasına tıklayarak  fiş içerisine erişim sağlanabilmektedir.

 
Fiş kesme işlemi sonrasında sayfanın alt tarafında yer alan  Yenile butonu ile ekranı yenileyerek işlem görmesi gereken kalan hesaplar devam edilebilir.


Bakiye Kapatma (Mizan) 

Bu ekran üzerinde ki tüm işleyiş bir önceki ekran olan Ters Bakiye Kapatma (Mizan) işlemleri ile aynıdır.


Diğer ekrandan farkı burada mizan da yer alan tüm hesaplar için işlem olanağı sağlanıyor olmasıdır.


Mizan da yer alan hesaplar için (Borç / Alacak bakiyesi veren tüm hesaplar) ilgili karşı hesap kodları belirtilerek işlem yapılabilmektedir.

 Ters Bakiye Düzeltme (Muavin) 

 

Bu ekran üzerinde muavin bazında  ters bakiye veren durumlara ilişkin düzenleme işlemleri sağlanabilmektedir.

 İşlem yapmak istediğimizde karşımıza gelecek olan filtreleme alanında   genel bir listeleme yapılamayıp alt hesap seçimi ile hareket edilmesi  gerekmektedir.

 

İlgili hesap kodu ile başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirtilmesinin ardından yapılan listeleme ile o hesabın muavin dökümü karşınıza gelmiş olacaktır.

 Burada ki işleyişte hesap ne zaman ters bakiye durumunu yansıtmış ise o kaydın tarihi her ne ise bir önceki güne düzenleyici kayıt oluşturulmasını sağlamaktadır.


Ters bakiye durumuna göre ilgili satır karşısına açılan satırda bakiye      düzenleyici olacak olan tutar otomatik yansıdığından sadece ilgili karşı      hesap kodunun belirtilmesi yeterli olacaktır.


Gerekli hesap kodunun yazılmasının ardından Fiş Kes işlemi sağlatılabilir.

 

Kayıt düzeltme işlemi sonrasında gelen kayıtlarda ters bakiye durumu söz konusu ise ilgili düzeltme işlemi yapıldıkça bir sonraki satır bilgili o şekilde açılacaktır.


Burada ilk tercih edilen hesap kodu sistem tarafından korunup sonraki hareketler içinde o hesap kodu otomatik olarak gelecektir. Eğer farklı   hesap kodu tercih edilecek ise manuel müdahale ile değiştirilebilir.

 

 

Genel bir özet olarak bahsetmek gerekirse;

Bahsi geçen ekranlar dahilinde Ters Bakiyeli Hesap Kontrolü ile mizan ve muavin kapsamında ayrıntılı incelemeler, bunların beraberinde gerekli düzeltme kayıtlarının pratik bir şekilde oluşturulabilmesi,

 

Bakiye kontrolü ile kapatılması ya da devredilmesi gereken durumlar karşısında toplu olarak işlem yapılabilmesi ve bu işlemler sürecinde hesap planında açık olmayan kodlar için yeni hesap tanımı sağlayarak işlem     neticesine ulaşılabilmesi sağlanmaktadır.

 

 

 


Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız