Farklı bir Luca'dan gelen mükelleflerinizin veya Luca içerisinde firmadan firmaya fişlerinizi aktarmak istediğinizde Luca asistan uygulaması aracılığı ile Kebir defterinizden fişlerinizi aşağıda tarif edildiği şekilde çevirip muhasebeleştirebilirsiniz. Muhasebe > Raporlar > Defterler > Tüm yazıcılar >Defteri Kebir bölümüne geliniz. 
Döküm almak istediğiniz tarih aralığını verin. Parametrelerden Evrak No, Açıklama, Evrak Tarihi Ayrı Göster kutucuğunu işaretleyin ve rapor alın.

Rapor aldığınızda Zip formatında olan dosya bilgisayarınıza inecektir. Zip dosyası içerisinde yer alan dosyayı çıkartınız.


(Önemli Not: Zip içerisinden çıkartmış olduğunuz Excell dosyasın açmamanız gerekmektedir. Açtığınızda formatı bozulacağı için çevrim sırasında hataya neden olabilir.)
Luca Asistan Uygulamanızı çalıştırın. Uygulamanız yok ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.


Asistan Uygulaması içerisinden Luca İşlemler seçeneğine tıklayınız. İşlem seç Butonu aracılığı ile Luca Excel Kebir Çevir seçeneğine tıklayınız.Tıkladığınızda otomatik olarak dosya seçme ekranı açılacaktır. Zip içerisinden çıkartmış olduğunuz dosyayı seçin.


(Önemli Not: Zip içerisinden çıkartmış olduğunuz Excell dosyasın açmamanız gerekmektedir. Açtığınızda formatı bozulacağı için çevrim sırasında hataya neden olabilir.)


Dosya seçme işlemini tamamladıktan sonra alt tarafta çıkan işlemi başlat butonuna tıklayınız.

İşlem tamamlandığında dosyayı kaydetmeniz için bir pencere açılacak. Açılan pencerede dosyanıza isim vererek kaydedin.
Kaydetme işlemini gerçekleştirdikten sonra,  kaydettiğiniz dosyayı Luca içerisinden Muhasebe > Fiş İşlemleri > Excel veri aktarımı  seçeneği  aracılığı ile yükleyerek muhasebeleştirebilirsiniz.