01.01.10 Cari Adres Sorgulama

Şu tarihte değiştirildi Sun, 04 Apr 2021 şunda: 12:04 PM

Fiş girişlerinde cari firma bilgilerini, alt hesaplarda hesap kodu olarak açmadan TC Kimlik No veya Vergi Kimlik Numarası vasıtasıyla internetten bu menüde sorgulatıp toplu olarak kaydedebilirsiniz. Kayıtlı olan bu cari firma bilgileri, BA BS formunda listelenir.

 

İnternetten cari firmaya ait unvan ve adres bilgilerini sorgulatabilmek için Yönetici- Diğer İşlemler- SMMM Bilgileri alanında mali müşavire ait Noterler Birliği şifresinin tanımlanmış olması gereklidir.

 

Fiş girişinde matrah hesap bilgilerinin yazıldığı satır sonunda, Ba Bs kutusuna basılıp mahsup fiş bilgileri penceresi açılır. Fişe konu olan mamulün hangi firmadan alındığı veya satıldığına ilişkin TC Kimlik No veya Vergi Kimlik Numarası yazılır ve Tamam butonuna basılıp pencere kapatılır

 

Daha sonra Muhasebe Modülünden, Hesap Planı İşlemleri- Cari Bilgileri Sorgulama ekranına gelerek Şirket kutusundan Luca’da çalışılan firmalardan istenilen firma seçimi yapılarak fişlerde TC Kimlik No veya Vergi Numarasından Toplu Adres, Unvan sorgulaması yapılabilir ve kaydedilebilir.

 

Şirket seçimi yaptıktan sonra alt kısımda yer alan Fişte Kullanılmış Carileri Ekle butonuna basılırsa fiş girişinde BA BS Mahsup Fiş Bilgileri penceresinde cari firma için tanımlanmış olan TC Kimlik veya Vergi Kimlik numaraları listelenir. Sol baştaki kutu işaretlenirse toplu unvan ve adres sorgulaması yapılabilmesi için alt kısımda yer alan Seçili Olanları Sorgula butonuna ve Kaydet butonuna basılır.

Kayıt edilmiş cari bilgiler fiş içinde ve Ba/Bs formlarında unvanları ilgili alanlara otomatik olarak gelecektir.

Ba Bs formunda, bu alanda listelenen firmalar da yer alacaktır.

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız