Luca Rota Genel Kullanım

Şu tarihte değiştirildi Wed, 28 Dec 2022 şunda: 11:33 AM

Luca ROTA Uygulaması Geriye dönük ve Cari Dönem Teşvik İşlemlerini kontrol edebileceğiniz bir uygulamadır. 

Aynı zamanda içerisinde bankalardan gelen PDF ekstrelerini Luca Banka Ekstrelerinden yüklenmeye uygun bir şekilde CSV formatına çevirebilmektedir.Geriye dönük teşvik işlemleri 30.06.2021 tarihinde sonlandırılmıştır. 


Cari Dönem inceleme işlemleri ;


Cari dönem incelemesi yapmak için Ana Sayfa üzerinden Tanım işlemini gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Cari dönem inceleme işlemi yaparken tahakkuk indirme tarih aralığımız eğer ; 

Firmayı ilk defa sorgulama yapılıyor ise 01.01.2020 başlangıç tarihi ve  cari dönem tarih aralığını vermemiz gerekmektedir. 

(Ortalama bilgilerinin doğru oluşması için bu tarih aralığını vermeniz önem arz etmektedir. Bu tarih aralığında ki işlemi bir defaya mahsus yapmış olmamız yeterli olacaktır. )


Firmanın önceden tanımlanmış ve cari dönemin öncesine kadar bütün tahakkuklar indirilmiş ise sadece bir önceki ay (örn

10.  ay inceleme istiyorsak tarih aralığını 01.09.2021 - 30.09.2021) şeklinde yazıp tahakkuk ve hizmet listelerini indirmemiz gerekiyor.İlk defa sorgulama yapıyor iseniz yapmanız gereken işlemler;


Tarih aralık değerlerini girdikten sonra devam butonu aracılığı ile tahakkuk ve hizmet listesi indirme ekranına geçiyoruz. 

Açılan ekranda sağ tarafta yer alan doğrulama kodunu girerek tahakkuk ve hizmet listesi indirme işlemini başlatıyoruz. 


Tahakkuk  hizmet listesi indirme işlemi tamamlanana kadar bekliyoruz. Herhangi bir takılma veya problem yaşadığınızda 

sol tarafta kaldığı yerin tarih aralığı yer alacaktır.  

Ana sayfa üzerinde yer alan tarih aralığı seçeneğine burada kaldığı tarihi yazmanız durumunda, işlemi başlattığınızda sistem kaldığı aydan indirme işlemine devam edecektir. 

İşlem tamamlandığında tahakkukları bilgisayarınızda saklamak istiyorsanız tamam butonuna basabilirsiniz. 

Bilgisayarınıza tahakkukları indirmek istemiyorsanız kapat butonu aracılığı ile indirmeden devam edebilirsiniz.

 
Gerekli seçim işlemlerini gerçekleştirdikten sonra devam etmek istiyor musunuz? yazan seçeneklerden tamam butonuna basınız. Tamam butonuna basmanız durumunda sistem sizleri iş yeri bilgilerini doldurmanız gereken ekrana yönlendirecektir. 


İşyeri bilgileri alanında gerekli bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgileri doldurduktan sonra Devam  butonuna bastığınızda kaydetme işlemini gerçekleştirir ve veri toplama ekranlarına yönlendirir.Bu ekranda sistem sizi İşveren sistemi robot seçeneğine yönlendirir. Bu robot aracılığı SGK işveren sistemine bağlanılarak personellerin faydalanma durumları, faydalanma tarih aralıkları gibi bilgileri sisteme çekilmektedir. 


Tamam butonuna basmamız durumunda sorgulamadaki seçim parametreleri çıkmaktadır. 1- Uygun bulduğu personeli SGK sistemine otomatik olarak kaydetmesi için bu kutucuğun işaretli olması gerekmektedir.

(bu seçeneğin her zaman işaretli olması gerekmektedir. )


2- Listede yer alan bütün personelleri altta seçmiş olduğunuz eğitim durumu ve 7256 başvuru tarihi ile sorgulama yapar

(Eğitim belgesi seçerek kaydetmeniz durumunda personele ait eğitim belgesini SGK  tarafına ibraz  etmeniz ve onaylatmanız gerekmektedir. Belge ibraz ve onaylama işlemi olmadan ilgili kanun maddelerinden personelin gönderim işlemini gerçekleştiremezsiniz.)


3- Bu alanda eğitim belgelerini seçmeniz gerekmektedir. 

 


Bu alandan tamam butonuna tıklamanız durumunda sizleri sorgulanan  personel sayıları ile ilgili bilgi veren ekrana yönlendirecektir. Tamam butonuna bastığınızda sizi işveren sistemine yönlendirecektir. 


(Bu işlem esnasında Luca Proxy uygulamasının çalışıyor olması gerekmektedir. Uygulamanız yok ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz. )
İşveren sistemi üzerinden sorgulama esnasında takılı kalması durumunda Altta bulunan işveren sistemi kapat seçeneği ile sistemi kapatıp tekrar açtığınızda sistem kaldığı yerden devam edecektir. Önceden  sorgulanan personeller tekrar sorgulanmayacaktır.


Sorgulama işlemi tamamlandıktan sonra sol tarafta bulunan ekran kendini kapatacaktır. Sağ tarafta bulunan ekranı kapatmak için sağ tarafta  bulunan kapat butonuna tıklayınız. İlgili ekranı kapattıktan sonra robotun tam çalışıp çalışmadığını teyit etmek için işveren sistemi robota tekrar tıklıyoruz. Parametre seçim ekranında gerekli parametreleri seçtikten sonra tamam butonuna tıklıyoruz.Bundan sonra açılan ekranda 'Tüm kayıtlar denetlemiştir.'  uyarısını görmemiz önem arz etmektedir. 

Tekrardan denetlenmemiş kayıt uyarısı vermesi durumunda robotu tekrar çalıştırın.


Tüm kayıtlar denetlenmiştir uyarısını gördüyseniz tekrardan kapat butonuna tıklayınız. 


Sağ alt tarafta yer alan devam butonuna tıklayınız.

Teşvik inceleme işlemini ilk defa yapıyorsanız sistem baştan sona teşvik inceleme işlemi yapacaktır.Teşvik inceleme işlemi tamamlandığında devam etmek için tamam butonuna tıklayınız.


Tamam butonuna bastıktan sonra sonuçlar ekranı karşımıza gelmektedir. 


Bu ekranda görmüş olduğumuz rakam geçmiş dönemlerde geriye  bildirmediğimiz teşvikler ile ilgili bilgi sağlamaktadır.


Mavi çizgi sistem tarafından önerilen rakamları göstermektedir. Kırmızı çizgi ise önceden bildirilen teşvik rakamlarını göstermektedir. 


Bu işlemleri bir defaya mahsus yapmış olmanız yeterli olacaktır. 

Yukarıda belirtilen işlemler önceden yapıldı ise yapılması gereken işlemler;


Cari dönem inceleme işlemlerini yapabilmek için E-bildirge XML dosyasına ihtiyaç duyulmaktadır.


Cari dönem XML dosyamızı Tahakkuk ve Hizmet listesi sekmesinde sol alt tarafta bulunan Onay Öncesi İnceleme İçin Onaylanmamış E-bildirge XML yükleme butonuna tıklıyoruz. 


Tıkladıktan sonra E-bildirge XML dosyamızı dosya seç aracılığı ile seçip sisteme yüklüyoruz.


(E-bildirge XML dosyasının Luca Mali müşavir paketinden nasıl alındığı ile ilgili anlatıma buradan ulaşabilirsiniz.)E bildirge XML dosyanızı yükledikten sonra, ilgili ayda yeni işe giren personeller ile ilgili olarak sistem uyarı verecektir.Yeni personel ile ilgili uyarı aldığımızda tamama basmamız durumunda sistem bizi veri toplama ekranına yönlendirecektir. Veri toplama ekranında yeni gelen personeller için işveren sistemi robotunu çalıştırmamız  gerekmektedir.


Bu ekranda yeni personel ile ilgili herhangi bir uyarı gelmemesi durumunda direk teşvik inceleme ekranına geçip sadece ilgili ay tarih aralığını vererek teşvik inceleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.İşveren sistemi robotu tam olarak çalıştırdıktan sonra devam butonu aracılığı ile teşvik inceleme ekranına geçebilirsiniz.


Teşvik inceleme ekranında Tarih aralığı otomatik olarak gelmektedir.  Tamam butonuna basarak inceleme işlemini başlatınız.İşlem tamamlandığında devam etmek  istiyor musunuz? seçeneğinden tamama basınız.Sonuçlar ekranında bulunan ok işaretleri aracılığı ile PERSONEL VE AY-YIL BAZINDA POTANSİYEL TEŞVİK TABLOSU (Bildirilen/Önerilen Kanun No) ekranına geliniz.Personeller ile ilgili önerilen kanun maddelerinin ve teşvik rakamlarını döküm almak istediğinizde sol alt tarafta bulunan Personel  Bazında Potansiyel Teşvik Raporu butonu aracılığı ile döküm alabilirsiniz. Personelin hangi kanun maddesinden kaç ortalama ve hangi parametrelere göre önerildiğini incelemek için personeli seçtikten sonra seçili kaydı gözden geçir butonu aracılığı ile inceleyebiliriz.Personellerin Faydalanma sürelerini veri toplama ekranından görebilirsiniz.


 


Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız