LUCA NET GİB E-Arşiv Portal Entegrasyonu

Şu tarihte değiştirildi Mon, 25 Apr 2022 şunda: 01:34 PM

509 Sıra No.lu VUK Genel Tebliği’nde yer alan zorunluluk kapsamında olmayıp e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerin düzenleyecekleri faturaların 1 Mart 2022 tarihi itibari ile Vergi Mükellefi olmayanlara düzenlenecek 5.000 TL’nin üstündeki faturalar ve Vergi Mükellefi olanlara düzenlenecek 2.000 TL üstündeki faturalar e-arşiv fatura olarak düzenlenmektedir.

E Fatura / E Arşiv Fatura mükellefi olmayıp GİB’in belirlediği şartlar kapsamında 5000 /30.000 E Arşiv Fatura Portalinden (1 Mart 2022 tarihi itibari ile 2000/5000) faturalarını kesmesi gereken firmaların bu portal üzerinde düzenledikleri e arşiv faturalarının Luca Nete otomatik olarak aktarılması sağlanmıştır.

GİB E -Arşiv Portal Entegrasyonu sayesinde Luca Net kullanan firmalar bu portal üzerinde düzenledikleri faturalarını Luca Nete yeniden manuel giriş yapmasına gerek kalmadan sisteme aktaracaklardır.

GİB E-Arşiv Portal Entegrasyon tanımı için; Luca Net içerisinde ana menüde Luca & Net Akıllı Entegrasyon noktasında GİB E Arşiv Entegrasyon alanına GİB Bilgileri alanında kullanıcı kodu ve şifrenizi ve oluşacak faturalara ait cari ve stok tanımlarınızı bir defaya mahsus olarak yapıp kaydet butonu ile bu tanımlarınızı Luca Nete kaydetmelisiniz.GİB Uygulama Bilgileri ekranında, GİB Kullanıcı Kodu alanına İnteraktif Vergi Dairesi kullanıcı kodu, GİB Şifre alanına ise İnteraktif Vergi Dairesi şifresi girilip kaydedilmelidir.

 

Cari Kart Seçimi ve Stok Kartı Seçimi parametreleri aracılığıyla bir defa belirlenen kurallar üzerinden Portalden Luca Nete yüklenen faturaların hızlı ve pratik bir şekilde Luca Nette otomatik fatura oluşturulması sağlanır.

 

Cari Kart Seçimi alanında yer alan parametreler aracılığı ile cari kartlar belirlenir.

T.C. Kimlik No/ Vergi No Eşleştir: Portalde kesilen faturalarda yer alan cari kartların T.C. Kimlik No/ Vergi Numarası ile Luca Nette kayıtlı aynı T.C. Kimlik No/ Vergi Numarası ile açılmış olan cari kartları sistem otomatik eşleme yapacaktır. Kullanıcı bu seçenekle birlikte Eşleşmeyen carileri otomatik oluştur kutucuğunu da seçerse Luca Nette kayıtlı olmayan cari kartları sistem otomatik olarak açacaktır.

Cari Kod Seç: Portalde kesilen faturalarda yer alan cari kart tanımları  için Cari Kod Seç seçeneği tercih edildiğinde ekranda Cari Kart kutucuğu gelecek ve faturalar bu alanda seçmiş olduğunuz cari karta oluşturulacaktır.

Eşleştirme Yapma: Portalden Luca Nete yüklenen faturalarda yer alan cari kartlarda sistem tarafından herhangi bir eşleme yapılmaz, listelenen faturalarda kullanıcının cari kartları manuel seçmesi beklenecektir.

 

Stok Kart Seçimi alanında yer alan parametreler aracılığı ile Stok Kartları belirlenir.

Kdv Oranına Göre Seç : Portalden Luca Nete yüklenen faturalarda yer alan stok kartlarının , Luca Nette Kdv Oranına göre açılmış olan tek bir stok kartına otomatik tanımlanmasını sağlar.

Stok Kod Seç: Portalden Luca Nete yüklenen faturalarda yer alan stok kartlarının Luca Nette açılmış olan tek bir stok kartına tanımlanmasını sağlar.

Eşleştirme Yapma: Portalden Luca Nete yüklenen faturalarda yer alan stok kartlarında sistem tarafından herhangi bir eşleme yapılmaz, listelenen faturalarda kullanıcının stok kartlarını seçmesi beklenir.

 

Bu tanımlamalardan sonra Portalden düzenlenip başarılı bir şekilde gönderilmiş olan E Arşiv Portal faturalarınızı Fatura Arama ekranından Luca Nete aktarılmak istenen faturaların tarih aralığı girilir , Fatura Durumu alanından seçim yapılarak GİB Faturalarını Sisteme Yükle butonu aracılığıyla faturaların GİB sisteminden Luca Nete yüklenmesi sağlanır.Fatura Arama Ekranında, 

Fatura Tarihi: Portalden çekilmek istenen faturalara ait tarih aralığının girileceği alandır. Tarih aralığında başlangıç ve bitiş tarihi aynı ay içinde olmalıdır.

Fatura Durumu:

-Hepsi- seçimi yapılırsa daha önce Fatura oluşturulan ve Henüz Faturası oluşturulmamış olan tüm faturalar listelenecektir.

-Faturalandı seçimi yapılırsa sadece daha önce Faturalanan belgeler listelenir ve kontrol sağlanabilir.

-İşlem Bekleyen seçimi yapılırsa Luca Nette henüz faturası oluşmamış belgeler listelenecektir.

 

Luca Nete aktarılan faturalar listede faturanın üst başlık bilgileri olan Belge Numarası,Belge Tarihi , Belge Tipi , Cari VKN , Cari Adı , Tutar , Kdv Tutar , Tevkifat Tutar ,Toplam Tutar , Döviz Cinsi , Kur ve artı butonuna basıldığında  faturanın detay stok bilgileri yer alacaktır.

Listede cari ve stok eşleşmesi yapılmayan satırlar pembe,eşleme olanlar satırlar ise beyaz renkte yer alacaktır.

Listede yer alan pembe satırlarda kullanıcı cari kart ve stok kart detayı bilgilerini Luca Netten seçerek ekranda yer alan Cari ve Stokları Kaydet butonu ile kaydettikten sonra Fatura Kes / İşle butonuna basarak Luca Nete satış faturası olarak aktarımını sağlayacaktır.

 

 
Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız