01.01.09 Cari Bilgi Doğrulama

Şu tarihte değiştirildi Sun, 04 Apr 2021 şunda: 06:20 PM

Cari Bilgileri Doğrulama İşlemi, sisteme kaydedilmiş olan 120 ve 320 hesaplara ilişkin Ünvan, T.C. Kimlik No, Vergi Kimlik No, Vergi Dairesi ve Adres bilgilerini internetten otomatik sorgulayıp farklı olanları listeleyip sistemde bilgilerin güncellenmesini sağlamaktadır.

Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle Yönetici modülündeki Diğer İşlemlerde- SM/SMM Bilgileri alanından Kurum Şifre Bilgilerinin doldurulması gerekmektedir.

Ekranda 120 ler ya da 320 ler ayrı ayrı listelenebilir.

Ayrıca 121,127,128,131,136,321,329,331,336 ve 340 Kebir Hesap grubunda yer alan Carilerinin bilgilerini doğrulama işlemini de yapabilirsiniz.

Sorgulanmak istenen tüm cariler ya da seçilen cariler listelendikten sonra Sistemden Al butonuna basılır.

Sistemden Al butonuna basıldığında internetten T.C. Kimlik No ya da Vergi Kimlik Noya göre sorgulama işlemi yapılmakta ve kayıtlı hesaba ilişkin bilgiler ile resmi ve internetten sorgulanan kayıtlar arasında fark varsa mavi renk olarak görünmektedir.

Değişmemişse cari bilgiler geçerlidir. Hatalı kayıt olması durumunda kırmızı renkte mesaj gelecektir. Bilgileri kaydettiğiniz durumda ise güncellenen kayıtlar Yeşil olarak görünecektir

 

 

Ayrıca fiş içinde F10 ile açılan yeni hesap açma penceresi / cari bilgileri görüntüleme penceresinde de T.C.Kimlik No ya da Vergi Kimlik No alanı yazıldıktan sonra Sorgula butonuna basıldığında yine internetten bilgiler sorgulanarak otomatik olarak gelmektedir

Ünvan kayıt Şekli alanı, güncellenecek kayıtlardaki kelimelerin yazım biçimiyle alakalı olarak seçim alanıdır. Bu alanda Güncellenecek bilgilerin biçimleri aynı sistemden gelen hali gibi olacaksa Değişiklik yok olarak seçilebilir, İlk Harf büyük olacaksa sadece ilk harf büyük seçeneği seçilmeli ve son olarak da Kelimelerin ilk harfleri büyük yazılacaksa sadece Kelimelerin ilk harfleri büyük seçeneği işaretlenmelidir.

Unvan Kayıt şeklinde seçmiş olduğunuz kriterler F10 butonu ile hesap planı görüntülediğiniz alanlarda da geçerli olacaktır.( Fiş içinde Hesap Kodu alanında F10)

Hesapları işaretledikten sonra Sistemden Al butonuna basıyoruz.

Gelen Bilgileri kontrol ettikten sonra Güncelleme yapılması gereken bilgiler varsa Kaydet butonuna basıyoruz.

Cari bilgiler alanında hangi alanların güncelleneceği bilgileri karşımıza gelmektedir

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız