Beyannamelere İlişkin Takipler

Şu tarihte değiştirildi Fri, 23 Feb 2024 şunda: 03:51 PM

İlgili ekranda sekmeler halinde işlem başlıkları gelecektir.

 


1. Amortismana Tabi Olmayan Kıymetler : Satılmış olan kıymetlerin giderleştirilemeyen tutarları üzerinden oluşan Kar veya Zarar tutarına göre KKEG tespitinin hesaplatıldığı ekrandır. İşlemlerin gerçekleştirilmesi için Hesaplama butonu üzerinden devam edilecektir. 

İşlemle ilgili kullanılacak hesap kodu seçimi yapılarak değerler doldurulmalıdır. Seçilen hesap kodu Mizan Listesinde Düzeltilmiş ise Hesaplama yapılan ekranda Düzeltme Katsayısı otomatik gelecektir.

Düzeltilmeyen hesap kodları için Düzeltme Katsayısı manuel yazılmalıdır. 

İşlemler için Satış Tutarı yazılmalıdır. Hesaplama bilgileri ekrana yansıdığı durumda Kaydetme işlemi gerçekleştirilir.Amortismana Tabi Olmayan Kıymetler Listesinde oluşan satırları sırasında yer alan Güncelle seçeneğiyle bilgilerinde değişiklik yaparak hesaplamayı yenileyebilir, Sil seçeneğiyle de hesaplama bilgisini listeden kaldırabilirsiniz.

 

 

2. Beyannamede İndirilebilecek Amortisman (Mizan) :  Mizan Listesi üzerinden düzeltilmiş olan hesap kodundaki bilgileri listelediği ekrandır.

  

3. Beyannamede İndirilebilecek Amortisman (Sabit Kıymet Kart) : Sabit Kıymet Kartları üzerinden yapılan düzeltme işleminin bilgilerinin yansıtıldığı ekrandır. 

  

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız