GIB E-Beyanname Sistemine Web Servis ile Beyanname Gönderimi

Şu tarihte değiştirildi Thu, 04 May 2023 şunda: 09:49 AM

 

Yapılan güncellemeler ile Gelir İdaresi Başkanlığı E-Beyanname sistemine Web Servis ile beyanname gönderi- mi özelliği sistemde kullanımınıza sunulmuştur.

 

 

Gelir İdaresi Başkanlığı E-Beyanname sistemine Web Servis ile beyanname gönderimi Yönetici > Diğer İşlemler > SM/SMMM Bilgilerinde yer alan Kurum Şifre Bilgileri ekranında tanımlı E-Beyanname şifreleriniz ile yapılmaktadır.

 

 


Beyanname Sistemden Al işlemi yapılarak hazırlandıktan sonra Hazırla/GIB’e Gönder butonundan sonra beyanname gönderim ekranında yer alan Beyannameyi GİB’e Web Servis ile göndermek için buraya tıklayınız yazısına basarak gönderim gerçekleştirebilirsiniz.Beyanname gönderiliyor uyarısından sonra ekrana gönderilen beyannamenin paket bilgisi gelir. Gelen ekran kapatılarak onay işlemleri için Gıb Beyanname İşlemleri Takip ekranına geçiş yapmalısınız.
 

 GİB Beyanname İşlemleri Takip ekranında GİB’e gönderilmiş beyannameleri GİB’den Getir butonuna basarak sorgulayabilirsiniz.


 


 

GİB’den Getir butonunun ardından ekrana gelen tarih aralığına beyannamenizi GİB E-Beyanname siste- mine yükleme aralığını yazarak sorgulama işlemini başlatabilirsiniz.Beyannameleri GİB’den Getir işleminin ardından GİB E-Beyanname Sistemine yüklenen beyanna- meleri sorgulama işlemi başlayacaktır.

Sorgulama işlemi bittiğinde ekranın sonunda Ekrandaki listeyi yenilemek için buraya tıklayınız.

yazısına basılarak ekrana belirtilen tarih aralığında yüklenen beyannameler listelenecektir. 

Listelenen ekrana belirtilen tarih aralığında GİB E-Beyanname sistemine daha önce Luca, üzerinden veya manuel olarak gönderilmiş olan Yükleme Zamanı, Tipi, Paket Durumu, Beyanname Durumu ve Dönem bilgi- leri ile tüm beyannameleriniz yansıyacaktır. “B” başlığı altında yer alan simgeden beyannamenizi, “T” başlığı altında yer alan simgeden tahakkukunuzu, “M” başlığı altında yer alan simgeden ise beyannameniz için varsa almış olduğunuz hata mesajınızı görüntüleyebilirsiniz.

 


Yine alt menüde yer alan Filtre butonu ile; Paket Yükleme Tarihi, Beyanname Dönemi, Paket Duru- mu, Beyanname Durumu, Onaylanabilir Durumu, Beyanname Tipi ve TCKN/VKN bilgilerine göre filtrele- me yapabilirsiniz.

 
 Yine alt menüde yer alan Toplu İşlemler butonu ile;

Seçili olan onaylanmış beyannamelerin beyanname ve tahakkuklarını indirebilir, 

Seçili olan onaylanabilir durumda olan beyannamelerinizi onaylayabilir,

Seçili olan beyannamelerin durumlarını yeniden sorgulayabilirsiniz.

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız