04.15.01.03 Muhtasar Kayıt Listesi

Şu tarihte değiştirildi Mon, 19 Apr 2021 şunda: 12:48 PM

 

İlk olarak yapılması gereken işlem Yönetici Modülü> Müşteri işlemlerinde ilgili müşterinin> Dönem bilgileri ekranında> Beyanname Beyan Şekli ekranından seçim yapılır.

 

 

 

 

Kayıt listesi ekranında aylık / 3 aylık dönem seçimi yaptıktan sonra Sistemden Al butonuna basınız.

İlgili ayda veya 3 aylık dönemde fiş kayıtları oluşturulmuş muhtasar kodlarının listesi ekrana gelecektir.

Fiş oluşturulmayan kodlar bu alana yansımayacaktır.

Eğer Muhtasar beyannameniz 3 aylık ise; 3 aylık dönemin ilk iki ayında Sadece SGK Kayıtlarının beyanname oluştur seçeneği EVET olarak seçilmesi gerekmektedir. Son ayda ise ilgili seçenek HAYIR olarak işaretlenmelidir.

 

 

 

Muhtasar Beyanname kartları oluşturulurken İşyerlerinin kartları ayrı ayrı seçilmiş ve kaydedilmişse ayrı işyerleri bazında muhtasar beyanname hazırlamak için alt kısımda İşyeri Seç butonuna basılır.

İşyeri kutusundan seçilir ve Tamam butonuna basılır.

Sistemden Al butonuna basılırsa ilgili ayda ilgili işyerinin kartları ekrana gelecektir.

 

 

Muhtasar beyannameyle gidecek olan belge türlerinin seri sıra numaraları ve belge tarihlerini beyannameye taşımak için kutulardan işlemleri işaretledikten sonra alt kısımda Ödeme Bildirim butonuna basınız.

Açılan pencerede işlemlerin belge türleri, seri-sıra numaraları ve belge tarihlerinin yazılabileceği pencere açılacaktır. Söz konusu bilgiler, muhtasar beyanname oluşturulurken fiş girildiğinde evrak numarası ve tarihi alanları doldurulmuşsa otomatik olarak gelecektir. Muhtasar beyanname kart girişinde Belge Türü alanı seçilmemişse bu alanda seçilebilecektir veya kart girişinde seçilmişse buraya otomatik olarak yansıyacaktır.

Bilgiler ekrana girildikten sonra Tamam butonuna basınız.

Unutulmamalıdır ki bu ekrana girilen veriler Kaydedilmemekte ve her seferinde bu pencerede veriler eğer elle doldurulmuşsa Tamam butonu ile beyannameye aktarılmaktadır. Yeniden pencere açıldığında bilgilerin yeniden doldurulması gerekecektir.

 

 

MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ DEFTER BEYAN SİSTEMİ GÖNDERİMİ

 

Kayıt Listesine Kayıtlarımız geldikten sonra ekranınızın alt tarafında Hazırla/Gib’e gönder butonuna basılıp açılan pencerede Tamam butonuna basmanız yeterlidir. Bu işlemi toplu beyanname ekranından da yapabilirsiniz.

 

 

 

Daha sonra Luca Defter Beyan Sistemi ekranına bağlanıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Açılan Defter Beyan Sistemi ekranında MUHTASAR Sekmesine geçiniz.

 

 

 

Muhtasar sekmesine geçildiğinde ilgili dönem seçme parametre ekranı karşınıza gelecektir. 

Beyanname Tipi ve Dönemi seçme ekranı;

 

Dönem seçme işlemi yapıldıktan sonra önceden hazırlamış olduğumuz Muhtasar Beyanname bulundu mesajı verip ekranınıza HTML formatında gelecektir.

Gelen HTML Muhtasar beyannamedeki kayıtlarımızı kontrol ediyoruz. Kontrollerimizi yaptıktan sonra Defter Beyan Sistemine Gönder butonuna basınız.

GİB şifrelerimizi ve güvenlik resmindeki karakterleri girip tamam butonuna bastıktan sonra Luca’dan Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannameniz Gelir İdaresi Başkanlığının Defter Beyan Sistemine aktarımı tamamlanıyor.

Beyanname gönderildikten sonra Ekranınız sağ alt tarafında gönderildi mesajı çıkacaktır.

 

Defter Beyan Sisteminden Beyannamemize baktığımızda Beyannameler> Muhtasar Ve Prim Hizmet 

Bu aşamada beyannameyi görüntülemek için BEYANNAMELERİM alanından Paket Gönderilecek mesajında bekleyen beyannamenizi seçtiğinizde beyannameye git diyerek gönderilmiş olan beyannamenizi Defter Beyan Sisteminde görüntüleyebilirsiniz.

 

Beyanname Kontrolleri tamam ise Kaydet veya Onayla Kaydet yapıp Mali Müşavirlik İşlemleri>Beyanname İşlemleri alanından beyannamenizi gönderebilirsiniz.

 

 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız