03.12.02 KDV

Şu tarihte değiştirildi Thu, 15 Apr 2021 şunda: 09:56 PM

Genel sayfasında ilgili ay / dönem seçilerek Sistemden Al butonuna basılır.

 

Matrah, İndirim ve Sonuç hesapları, İndirilecek KDV Dağılımı sayfalarında, rakamlar otomatik gelir.

 

 

 

 

 

 

Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemler

Kısmi tevkifat uygulanan işlemler alanına rakam gelmesi gerekiyorsa gelir fişi içinde Satış türü, KDV Tablo Türü, Kod alanını ve Cari Hesap bilgilerini mutlaka giriniz.

 

Gelir fişi içindeki cari firma kayıtları KDV beyannamesinde Kısmi Tevkifat sayfasında listelenecektir.

 

 

 

 

7,8,9,10 kapsamında İstisnalı gelir fişi, KDV Beyannamesinde İstisnalar veya İhracat Kaydıyla Teslimler Satışlar sayfalarında bildirilecektir.

 

İndirilecek KDV Dağılımı bölümüne geçtiğinizde;

Alış fişlerinde yer alan farklı KDV oranlarının ayrıntılı dağılımına bu alandan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yıldan Devreden KDV rakamının beyannamede ilgili satıra gelmesi için Yönetici - Müşteri Listesinde ilgili müşterinin açılmış dönemine çift tıklanarak ayrıntısına girilir. Devreden KDV satırı, 2. sınıf seçeneğinin alt tarafında, gelir ve gider başlangıç numaralarının altındadır. Değerin bu satıra girilmesi gerekmektedir.

Özel matrah şekline tabi işlemlerde matraha dahil olmayan bedelin görünmesi için Gider / Gelir Listesinde bu fişi bulduktan sonra KDV oran kutusundan Özel Matrah seçeneği işaretlenerek tekrar kaydedilmesi gerekmektedir.

Sabit Kıymet Satışı

Sabit kıymet satışında matrah da KDV ile beraber beyan edilecektir. Dolayısıyla sabit kıymet kartında Matrah yazan alanda satış tutarına göre değişen Kar veya Zarar rakamı oluşacaktır ve bu rakam gelir fişinde görünecek ve de KDV beyannamesinde Diğer İşlemler Tablo3 te yer alacaktır.

Diğer İşlemler Tablo 3 alanında sol baştaki boş satıra çift tıklayıp 503 numaralı kodu "Amortismana Tabi Sabit Kıymet (Taşınmaz, Taşıt Araçları, Demirbaş, Makine ve Teçhizat vb.) Satışları "seçmek gereklidir.

 

 

Kuruş Farkı Düzeltme İşlemi

Sistemden Aldıktan sonra "Hatalı Kayıtları Düzeltmek İçin Kaydın Üzerini Çift Tıklayınız" uyarısı gelince Hesaplanan KDV bölümünde ilgili hesap koduna baktığınızda rakam açık mavi renktedir. MATRAH KDV ORAN\100 eşit değil KDV TUTAR dır. İlgili satıra çift basıldığı zaman otomatik olarak düzelir ve aradaki azalan kuruş farkı otomatik olarak ilave edilecek KDV satırına yansıtılır.

Çift tıkladığımızda eğer kuruş farkı yukarı yuvarlanıyorsa kuruş farkı için fiş kaydı yapmadığınız taktirde Sonraki Döneme Devreden KDV ile sonraki ayda Önceki Dönemden Devreden KDV rakamı farklılık gösterecektir.

Kuruş farkı fişi kaydetme işlemi yapılmadığı taktirde bu farklılığı gidermek amaçlı olarak sistem sizi uyaracaktır. Bunun için Sistemden aldıktan sonra Rapor butonuna basın.

 

Rapor AL veya Hazırla GIB’e Gönder butonuna basıldığında sistem Devreden KDV bilgisini hafızasına alır ve saklar. Sonraki ayda Beyannamenizi sistemden aldığınızda sistemin hafızasındaki rakamdan farklı bir Önceki Dönemden Devreden KDV var ise size uyarı mesajı gelecektir.

 

Hazırladığımız KDV beyannamesini Rapor butonuna basarak Excel- XML- ZIP formatında bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız