01.12.01.03 Muhtasar Kayıt Listesi

Şu tarihte değiştirildi Sun, 04 Apr 2021 şunda: 06:31 PM

1.12.1.3 Muhtasar Kayıt Listesi;

 

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi oluşturmak için SON adım olarak Beyannameler> Muhtasar ve Prim Hizmet> Muhtasar Kayıt Listesi menüsünde, beyannameye yansıtılan kodlar ve bordrolardan otomatik oluşan SGK Bildirimleri üzerinden beyanname hazırlanır.

Burada Aylık / Üç Aylık beyanname tipi ve ayların bulunduğu alanda dönem tercihi yaptıktan sonra Sistemden Al butonuna basınız.

 


İlgili ayda veya üç aylık dönemde kartları oluşturulmuş muhtasar kodlarının listesi ekrana gelecektir. Muhtasar Kart Girişi ekranında kartı açılmayan veya Muhtasar Kart Listesi ekranında fişi oluşturulmayan (Fiş Kesme) tür kodları bu alana yansımayacaktır.

011, 012, 013, 014, 015 gibi kodların kartları Kart Girişi olarak kaydedildikten sonra Kart Listesi alanında Fiş Kesme yapılmasına gerek olmadan beyannamenize yansıyacaktır.

Kodların içeriğine/detayına erişmek için Detay, herhangi bir kodu silmek için Sil butonunu kullanabilirsiniz.

Hesap Kodu Entegrasyon Tanımı ile oluşturulan kodlar buradan silinemez.Önceden Manuel Girilen Fişlerden MUHSGK Hazırlama

Hesap Kodu Entegrasyon Tanımı Özelliği

MUHSGK Beyannamesi oluşturmak için Bilanço usulü firmalarda, belli başlı kodların Muhtasar Kart Girişi ve Kart Listesinden kart oluştur-fiş kes işlemiyle entegre fişini ve kaydını oluşturmak zorunlu değildir. MUHSGK beyannamesi oluşturulmadan önce fiş girişinden manuel girilmiş fişlerdeki hesap koduna bir tanımlama yapılarak MUHSGK beyannamesine entegre edilmesi sağlanabilmektedir.

Bu yöntem sayesinden kodlar açısından beyannameden fişe değil, fişten beyannameye gidilmesi senaryosunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlem için; Beyanname Ekranının alt kısmında yer alan Hesap Kodu Ent. Tanımlama butonuna basınız.


Hesap Kodu Entegrasyon Tanımlama ekranında tanımlama işlemini ekranın sağ alt tarafında bulunan Yeni butonuna basarak gerçekleştiriyoruz.


Açılır pencerede Tür Kodu satırındaki   butona tıklıyoruz. 

Ayrı bir pencerede karşımıza Tür kodları listelenecektir.

Karşımıza ayrı bir pencerede gelen MUHSGK Beyannamesi Tür Kodu listesi içerisinden, beyannameye yansıtacağımız kodu seçiyoruz. Beyannameye otomatik yansıtmak istediğimiz bir kira gideri fişi ise 041, müstahsil makbuzu ise 091, 092 vs. gibi örnekler verilebilir.

 

Stopaj (%) ilgili Tür koduna göre otomatik olarak gelmektedir. İstenirse elle değiştirilebilir.

Hesap kodu alanına fişlerde kullanılan matrah hesabını yazıyoruz. Cari Hesap Kodu alanına ise hesap koduna yazılmış olan Matrah hesabı ile Cari hesap koduna yazılmış olan hesap kodu aynı fişte, evrakta kullanıldıysa sadece o kayıt beyannameye getirilecektir.

İşyeri seçeneğinden, ödeme tanımınızın yalnızca bir işyeri için yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Belge Türü seçeneğinde ise; MUHSGK Ödeme Bildirimi başlığında evrakların hangi belge türü ile beyannameye getirileceği belirlenmektedir. Tür kodlarına göre ilgili belge türleri otomatik getirilmektedir..

 

               

Örnekte;

 Hesap Kodu olarak 153.20.001, Cari Hesap Kodu olarak 320.01.001 tanımlanmıştır. Bu tanımlamaya göre; kayıtlı muhasebe fişlerinde 153.20.001 matrah hesabı için, fiş içerisinde matrah satırındaki Ba/Bs kutucuğunda 320.01.001 nolu hesap seçilmişse MUHSGK beyannamesine bu muhasebe fişleri otomatik olarak yansıyacaktır. 

               

Yaptığımız tanıma birebir uyan, matrah hesabı olarak 153.20.001 kullanılmış, cari hesap olarak 320.01.001 işaretlenmiş bu muhasebe fişi, Hesap Kodu Entegrasyon Tanımında 093 Tür Kodu ile ilişkilendirildiğinden, MUHSGK beyannamesinde otomatik olarak oluşturulacaktır. .

 

               

Örnekte;

 Hesap Kodu olarak 153.20.001, Cari Hesap Kodu olarak 320.01.001 tanımlanmıştır. Bu tanımlamaya göre; kayıtlı muhasebe fişlerinde 153.20.001 matrah hesabı için, fiş içerisinde matrah satırındaki Ba/Bs kutucuğunda 320.01.001 nolu hesap seçilmişse MUHSGK beyannamesine bu muhasebe fişleri otomatik olarak yansıyacaktır. 

               

Yaptığımız tanıma birebir uyan, matrah hesabı olarak 153.20.001 kullanılmış, cari hesap olarak 320.01.001 işaretlenmiş bu muhasebe fişi, Hesap Kodu Entegrasyon Tanımında 093 Tür Kodu ile ilişkilendirildiğinden, MUHSGK beyannamesinde otomatik olarak oluşturulacaktır. Bu durumda sistem bu hesap kodlarının kullanıldığı fişlerde, Ba/Bs kutucuklarında hangi hesap kodu seçiliyse onu cari hesap kodu olarak algılayıp Ödeme Listesine ve Beyannamenin Arka Yüzüne ilgili carinin bilgilerini getirecektir. Böylece tanımlama yaparken tek bir cari hesaba bağlı kalmadan Luca’nın ilgili carileri de muhasebe fişlerinden getirerek otomatik belirlemesini sağlayabilirsiniz.

Bu alanda ayrıca kebir veya ara hesap tanımlaması yapılabilmektedir. Örneğin 153 Kebir hesap tanımladığınızda 153 hesabın altındaki tüm alt hesaplara işlenmiş olan kayıtlara bakılır ve LUCA tarafından beyannameye otomatik getirilir.

Bahsedilen bu uygulama özellikle Müstahsil Alışları için uygun bir yöntemdir. Müstahsil alışları için kullandığınız bir matrah hesabı var ise yukarıdaki gibi bir tanımlama ile kolaylıkla beyannamenize otomatik getirtebilirsiniz

  Butonu ise Hesap Planı Cari Tanımlama ekranında Matrah hesap koduna tanımlamış olduğunuz Cari hesap bilgisinin otomatik olarak gelmesini sağlamaktadır. Bu ekranı hesap kodu hücresindeyken klavyede F10 tuşuna basarak görüntüleyebilir ve bilgileri kaydedebilirsiniz.

  • Bu ekranda tanımlanan cari hesap bilgileri Muhtasar Beyanname Arka Yüzüne otomatik olarak yansıyacaktır.
  • Cari Hesap Tanımlama işlemi için Muhasebe > Hesap Planı İşlemleri > Hesap Planı Cari Tanımlama ekranında ilgili hesabın üstüne çift tıklamanız yeterlidir.

               

Hesap Kodu Entegrasyon Tanımlama işlemini tamamladığınızda, tanımladığınız tüm ilgili tür kodlarını ve tanım bilgilerinizi bu ekranda görebilir, sonradan bunların üstünde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Yeni butonuyla tanımlarınızı çoğaltabilirsiniz.Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız