GELİR İDARESİ POS BİLGİLERİ TOPLU SORGULAMA

Şu tarihte değiştirildi Mon, 19 Oct 2020 şunda: 11:18 AM

GELİR İDARESİ POS BİLGİLERİ TOPLU SORGULAMA

KDV Beyannamesinin; Kredi Kartı İle Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetlerin KDV Dahil Karşılığını Teşkil Eden Bedel alanına ilişkin bilginin, Gelir İdaresinden otomatik ve toplu olarak sorgulanarak sisteme çekilmesi ve gelen bilginin KDV Beyannamesi ile karşılaştırılması, istendiğinde ise KDV beyannamesindeki ilgili alana toplu ve otomatik olarak kaydedilebilmesi işlemi bu menüden yapılmaktadır.

LUCA Gelir İdaresi Pos Sorgulama İşlemleri, sistemde iki şekilde yapılabilmektedir.

1.Firmaların kendi internet vergi dairesi şifreleri ile

2.Meslek  Mensubunun kendi internet vergi dairesi şifresi ile,

Gelen ekranda öncelikli olarak pos bilgileri sorgulanmak istenen firmaların Gelir İdaresi İnternet Vergi Dairesi Kullanıcı Adı - Parola ve Şifre bilgileri girilmelidir.

Girilen bu bilgiler sistemden çıkana kadar ekranda kalmaktadır. Sistemden çıkıldığında bilgiler silinmektedir.

 

 

Pos sorgulama alanına her girdiğinizde bilgileri tekrar yazmamak için GİB ŞİRKET ekranına bilgileri kalıcı olarak kaydedebilirsiniz.

Ayrıca bu ekranda Yeni İVD ve İnteraktif Vergi Dairesi ekranlarına şifre yazmaya gerek kalmadan direkt olarak bağlanabilirsiniz.

Şifre tanımlama işlemlerinden sonra artık İnternet Vergi Dairesinden Sorgulama yapabilmek için İlgili Ay / Yıl seçimi yapılarak listele butonuna basabilirsiniz.

Sorgulama işlemini başlatmak için POS Bilgileri Sorgula butonuna basılır. Sistem Gelir idaresinden ilgili firmalar için POS Toplam bilgileri çeker ve ekrana taşır.

Sorgulanan POS bilgilerini sistemdeki ilgili döneme ait KDV beyannamesindeki 45 numaralı satırdaki (Kredi Kartı İle Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetlerin KDV Dahil Karşılığını Teşkil Eden Bedel) satırına kaydetmek için Pos Bilgisini Luca KDV Beyannamesine Kaydet butonuna tıklayınız.

Artık KDV Beyannamesi hazırlanırken direkt olarak buradan aktarılan rakamlar gelecektir.

 

 

Mali Müşavir Şifresi İle Pos Sorgulama İşlemi

Meslek mensubunun ( Gelir İdaresinden İlgili Sözleşmelerini tamamlayan ve sorgulama yetkisi olan meslek mensupları) Firmalara ait pos bilgilerini sorgulamak için e beyanname şifrelerini Yönetici > Diğer işlemler > SM/SMMM Bilgileri ekranında bulunan  Kurum Şifre Bilgileri alanına kayıt etmesi gerekmektedir ve GİB Kredi Kartı Satışları POS Bilgilerini kullanırken bu parola kullanılsın kutusunun işaretlenmesi gerekmektedir.

Böylelikle sistem sorgulama alanında firma şifre bilgileri değil Meslek Mensubunun şifre bilgileri gelecektir.

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız