01.02.10 Kur Değerleme Fişi İşlemleri

Şu tarihte değiştirildi Sun, 04 Apr 2021 şunda: 06:43 PM

Dövizli takip edilen mükellefler için, kur değerleme fişlerini bu ekrandan oluşturabiliriz. Bu bölümden kur değerleme fişlerinin otomatik olarak oluşturulması için Yönetici menüsünde Sistem Dövizi veya hesap planı işlemleri kısmında Hesap Planı Dövizi seçimi yapılmış olmalıdır. 

 

 

Sistem Dövizi olarak takip ettiğimiz döviz bakiyelerine fiş oluşturmak için fiş tarih aralığı girilir. Başlangıç ve Bitiş hesap kodlarını yazılıp, Liste (Sistem Dövizi) butonuna basılır. İlgili tarih aralığında başlangıç ve bitiş hesap kodu belirttiğimiz bakiyesi olan tüm alt hesaplar listelenir.

 

Hesap Planı Dövizi olarak takip ettiğimiz döviz bakiyelerine fiş oluşturmak için fiş tarih aralığı girilir. Başlangıç ve Bitiş hesap kodlarını yazılıp, Liste (Hesap Planı Dövizi) butonuna basılır. İlgili tarih aralığında başlangıç ve bitiş hesap kodu belirttiğimiz bakiyesi olan tüm alt hesaplar listelenir.

Hesap Planı Dövizi Listelemek için Hesap Planında hesap kodlarının "TL" kısımları ilgili döviz cinsine çevrilmiş olmalıdır.

Ekrana gelen döviz kurları Merkez Bankasından alınan döviz kurlarıdır.

Kurlar eğer Maliye Bakanlığı'ndan alınacaksa Kurları Maliye Bakanlığından Çek kutusunu işaretleyerek listeleyebilirsiniz.

Döviz Efektif / Alış kutusunda 100 Kasa hesap kodları otomatik olarak Efektif gelmektedir. Diğer hesap kodları ise Alış olarak gelmektedir. İstenirse kutu açılarak başka bir seçenek işaretlenerek yan tarafındaki Ok tuşuna basılabilir.

"+" butonuna basarak yeni satırlar ekleyebilir, "-" butonuna basarak satırları silebilirsiniz.

Kur değerleme fişi ekranında listelenen satırlardan hangisine işlem yapılacaksa,o kutucuklar seçilip sağ alttan Fiş Kes butonuna basılır. 

Satırda yer alan Kur Farkı alanında Kar veya Zarar çıkması durumuna göre Kambiyo Zarar Hesap Kodu veya Kambiyo Kar Hesap Kodu alanlarına ilgili hesap kodları yazılarak fiş kesilir. Ekranın sol alt tarafında bulunan Kur Değerleme Fişleri butonuna basarak, muhasebeleşen kur değerleme fişine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca istenirse ekranın altında bulunan Excel butonuyla da ekrandaki bilgilerin Excel de bir rapor olarak da alınması sağlanabilir.

Aşağıdaki gibi fiş giriş ekranında Kur Farkı Fişi kutucuğu işaretlenerek manuel girilen fişler Kur Değerleme ekranındaki Kur Değerleme Fişleri butonuna bastığınız da listelenmez.  

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız