TÜRMOB Ba/Bs Mutabakat Sistemi Luca Entegrasyonu

Şu tarihte değiştirildi Pzt, 20 Eyl, 2021 şunda: 5:16 PM

TÜRMOB tarafından Meslek Mensuplarının kullanımına sunulan Ba ve Bs formlarının online olarak mutabakatını sağlayan https://babs.turmob.org.tr/ sistemine Luca Mali Müşavir paketinden otomatik olarak XML yükleme işlemini yapa- biliriniz.

 

İlk olarak Servis Anahtarının oluşturulması;

alanından APİ key oluşturuyoruz.Uygulama alanından Luca seçimini yapıp, Bilgilendirme Kutucuğunu işaretleyip, Ekle butonuna basıyoruz.Oluşturulan api key bilgisi ekranda yer alacaktır. Kopyala butonu ile key bilgisini alıp, Luca Mali Müşavir Paketinde >


Yönetici > Diğer İşlemler > SM/SMMM Bilgileri > Kurum Şifre bilgileri alanında yer alan TÜRMOB Servis Entegrasyon


Anahtarı alanına yapıştırıyoruz.

Tanımlamalar yapıldıktan sonra Luca Mali Müşavir Paketinden TÜRMOB Ba/Bs Mutabakat Sistemine veri göndermek için dönem  seçildikten sonra sistemden alma işlemine tıklayınız.Sistemden alma işleminden sonra TÜRMOB Mutabakat Gönder butonuna basılır. Açılan uyarı sayfasından parametrelere

göre seçim yapılabilir.

 


Seçilen Parametrelere göre Gönder butonuna basıldığında sistem formlarınızdaki verilerinizi, TÜRMOB Ba/BS Muta- bakat Sistemine yükler.
Gönderme Parametreleri ;

 

  • Seçili kayıtları gönder.
  • Sadece beyannamede gönderilecek kayıtları gönder.
  • 5.000 TL ve üzerindeki işlemleri gönder.
  • 4.000 TL ve üzerindeki işlemleri gönder.
  • 3.000 TL ve üzerindeki işlemleri gönder.
  • 2.000 TL ve üzerindeki işlemleri gönder.
  • 1.000 TL ve üzerindeki işlemleri gönder.
  • 500 TL ve üzerindeki işlemleri gönder.
  • Tüm kayıtları gönder.
TÜRMOB Ba/Bs Mutabakat sistemine girildiğinde;

Buradaki sistem şu şekilde çalışmaktadır. Yüklemiş olduğunuz Ba Formunda yer alan müşteri bilgileri başka bir Meslek Mensubunun Bs olarak sisteme yüklediği veriler ile örtüşüyorsa sistem otomatik olarak mutabakatı sağlamaktadır. Eğer veri örtüşmesi sağlanmıyorsa veya beklemede olarak duruyor ise Çark resmi tıklanıp e-Posta Gönder butonuna basıp müşteri e-posta adresi yazılıp mutabakat sağlanacak verinin mail yoluyla gönderebilirsiniz.E-posta gönderimi yapıldıktan sonra ekranda durum alanında gönderilen adresi görebilirsiniz. 

Durum mesajları Luca Mali Müşavir Paketi ekranından da görüntülenebilir. Türmob Mutabakat Gönder Butonuna basıldığında Mutabakat Durumları görüntülenebilir.


    


Mutabakat durumları ekranından TÜRMOB Ba/Bs Mutabakat Sistemi mutabakat listesi alanında yer alan Ba/Bs mutabakat durumlarını görebilirsiniz.
E-posta gönderilme işleminden sonra müşterinizin alım veya satış yaptığı mükellefe mail gönderilmektedir. Mail Görünümü;
İçerik kontrol edildikten sonra Onaylama veya Reddetme bilgisini geri dönüş olarak sağlandığında tarayıcıda onaylandı veya reddedildi bilgisi TÜRMOB Ba/Bs Mutabakat Sistemine iletilir.

Reddedilme durumunda ret nedeni girilmelidir.TÜRMOB Ba/Bs Mutabakat Sistemine verilen e-posta yanıtları mutabakat listesi sayfasında ve Luca Mali Müşavir paketi Ba/ Bs TÜRMOB Mutabakat sayfası mutabakat durumları alanından kontrol edilebilir.


Luca Ba/Bs Mutabakat Durumları;


Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız